נגישות האתר

עיצוב אתרים ונגישות

מספר הגולשים באתרים קטנים, שלא זוכים לקידום מיוחד, יכול להיות מאכזב.
המספרים הממוצעים נעים בין 0 ל-10 גולשים לחודש. כשמפחיתים את מספר הכניסות שהגיעו מבעל האתר ומעגל חבריו הקרוב נגיע למספרים מתסכלים אף יותר.

באתרים שזוכים לקידום איכותי המספרים כבר יותר מעודדים. אתר שנמצא בשלושת העמודים הראשונים של תוצאות החיפוש בגוגל יכול להגיע בקלות למאות כניסות בחודש (תלוי בתחום האתר: סקס יותר מעיצוב אתרים. עיצוב אתרים יותר מאיסוף בולים וכך הלאה).

הצרה - לא כל הגולשים שמקליקים על האתר בגוגל, גם מצליחים לגלוש בו.
סקרים עדכניים מצביעים על כך ש-16% מהגולשים, המוגדרים כ" גולשים מוגבלים" סובלים מבעיות שונות המונעות מהם להיחשף לתכנים שלך. דעות המומחים חלוקות בנוגע לאחוז המדוייק של גולשים אלו. יש האומרים שהמספרים קרובים יותר ל-20%, אבל לצורך העניין נתייחס לדעה השמרנית – 16% מהגולשים.

הגולשים המוגבלים סובלים ממגוון בעיות היכולות להיות: דפדפנים מיושנים, חוסר בקיאות בגלישה באינטרנט, או אף עוורון צבעים ומוגבלויות מוטוריות אחרות (ללמוד עוד על גולשים מוגבלים ועל הכלים לעיצוב אתרים, המאפשרים להם לגלוש, הקלק.) תהיה אשר תהיה הבעייה הספציפית של כל גולש,כ- 16% מהכניסות לאתר שלך נכשלות.

דוגמא: אתר מתחום עריכת הדין. זה אתר קטן, המקודם בצורה איכותית ומופיע במקום החמש עשרה ברשימת תוצאות החיפוש בגוגל. באתר מבקרים 1000 גולשים מדי חודש.
מתוך אותם אלף גולשים רק 840 מצליחים בגלישתם. 160 גולשים נכשלים בכניסה לעמוד הבית, או לא מצליחים לנווט באתר ולהיחשף לתכניו.

איך מתרגמים את ההפסד הזה לכסף?

אנו יודעים שבכל אתר, הופך אחוז מסויים מהגולשים ללקוחות. אחוז ההמרה הממוצע הוא 5% (המרה = גולש ששולח בקשה להצעת מחיר מבעל האתר. הקלק להסבר מפורט על חישוב רווחיות האתר, והדרכים לשיפורה).

בדוגמא שהבאנו, יקבל בעל האתר 42 (5%*840=42) בקשות להצעת מחיר בחודש.
אם היה מתאים את אתרו לתקן הנגישות WCAG, המבטיח הצלחה בגלישה גם לגולשים המוגבלים, היה מקבל 8 פניות נוספות בחודש.

אחוז הפניות ההופכות להזמנות עבודה משתנה בין עסק לעסק וקשור בבעל העסק ואנשי המכירות, ולא באתר האינטרנט. אם 10% מהפניות מתגבשות לעסקאות, קל לראות שאתר הדוגמא מפסיד 9-10 לקוחות בשנה. העלות של התאמה לתקן הנגישות היא מספר מאות דולרים (תלוי בגודל האתר). בהנחה והרווח מכל לקוח הוא 300$ בלבד, יכול בעל האתר להחזיר את ההשקעה בפחות מחודשיים.

גלור דיזיין הוא מהסטודיו הבודדים בארץ, המציעים שירות של עיצוב אתרים בתקן נגישות wcag. באתרים עם תנועת גולשים של מספר מאות בחודש ומעלה, ההוצאה מחזירה את עצמה מייד.
אתר שמכוון לטווח הבינוני – פעילות של מספר שנים – מתחיל להרויח 10 לקוחות בשנה כבר מהחודש השני.

לא נותר אלא לומר, שהלוואי שכל ההשקעות היו כל כך משתלמות.
עוד על בניית אתרים נגישים ברשת:
  • אתר קבוצת המשימה של איגוד האינטרנט הישראלי ועמותת נגישות ישראל
  • מסמך הנגישות הרשמי של w3c
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך נוכל לעזור לך לבנות אתר בצורה שתגדיל את החשיפה שלך ללקוחות מוגבלים.

עיצוב אתרים