בניית אתרים דרופל יוני 2010 פרקים במאמר:

דרופל בנית אתר: מבוא

מאז יציאתה של גירסה 6 של מערכת דרופל, במרץ 2008, הצליחה דרופל לבסס את עצמה כמערכת הקוד הפתוח החזקה ביותר בשוק האינטרנט העולמי.

גירסה 6, שכללה סט של שיפורים רדיקליים, הביאה לשתי תוצאות מוחשיות:
  • 1. שיפור היכולות של דרופל מיצב אותה כמערכת החזקה ביותר בשוק, כזאת המסוגלת לטפל בכל משימה - מורכבת ככל שתהיה.
  • 2. בניית אתרים בדרופל הפכה לקלה ופשוטה יותר, מה שאפשר לדרופל להתבסס כבחירה אידאלית, לא רק עבור אתרים מסובכים, אלא גם עבור אתרים בינוניים.

הרי כי כן, דרופל התפשטה גם "למעלה" (ובכך ביססה את היתרון שלה בסביבת האתרים המורכבים) וגם "למטה" (ובכך ביטלה את היתרון שהיה למערכת ג'ומלה בבניית אתרים בינוניים).
שוק האינטרנט העכשווי הופך למשחק של שני שחקנים, במקום שלושה: דרופל מטפלת באתרים מורכבים עד בינוניים, וורדפרס מטפלת באתרים בינוניים עד קטנים.
ג'ומלה הפכה למיותרת.

כך פגה תהילת עולם.

מערכת ג'ומלה, שהובילה בקרב על ללבות בוני האתרים, הופכת אט אט למיותרת. ג'ומלה אחראית על חלק מהסיבות להעלמותה: בשנים האחרונות הזניחה קהילת ג'ומלה את העבודה על קוד התשתית, קיבלה בעיות מהותיות בלוגיקה ובמבנה כ"עובדות גמורות" שיש לעקוף אותן, וללמוד לחיות איתן, במקום להשקיע את המשאבים, ולערוך תיקונים מהותיים מהיסוד. ג'ומלה הציפה מאות תוספים בלי להשקיע בבדיקות מקיפות, ויצרה אינפלציה של רכיבים חדשים, שכולם רצוצים, מלאי באגים ולא מתפקדים טוב אחד עם השני. בעיות אלו גרמו למפתחים להתחיל לחפש פתרונות אחרים.

במקביל להזנחה ממנה סבל פרוייקט ג'ומלה בשנתיים האחרונות, חלה התפתחות מדהימה בסביבת הקהילות של וורדפרס ודרופל. שתי המערכות מעניינות מאד, וכל אחת נותנת פתרון מוצלח מאד לסוג מסויים של אתרים/צרכים.

מטרתו של מאמר זה היא לסקור את מערכת דרופל על יתרונותיה וחסרונותיה, ולהוות מסמך מסייע בבחירת מערכת ניהול תוכן לבניית אתרים (מערכת וורדפרס תזכה להתייחסות נפרדת, מעל דפי אתר זה בעתיד.)

בפוסט הבא נסקור בקצרה את מהפכת הקוד הפתוח, ואת יתרונותיו.

עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אפשר לרתום את דרופל לצרכיך, ולהתחיל להרויח ברשת...

עיצוב אתרים