בניית אתרים דרופל יוני 2010 פרקים במאמר:

דרופל ומורכבות המערכת

כשניגשים לבניית אתרים דרופל עולה הרבה פעמים שאלת המורכבות של המערכת.
דרופל נחשבת למערכת מורכבת, וממשק ניהול התוכן שלה עשוי להיות מאיים למשתמש המתחיל. למזלנו, עיצוב מערכת הניהול של דרופל נשען על עקרונות עיצוב אתרים ממוקדי משתמש - תשואה גדולה. בעזרת מעט תשומת לב והכוונה מצד בונה האתרים, ניתן ליצור חווית למידה וניהול חלקה, הדרגתית ורציפה.

בבואנו לבחון את ממשק הניהול של דרופל עלינו לקחת בחשבון מספר גורמים: דרופל מעניקה מגוון מסחרר של יכולות למשתמשיה. בנוסף על המספר העצום של הרכיבים בדרופל, הרמה הגבוהה של הכיול, שניתן להפעיל על כל רכיב דרופל, מוסיפה רבדים נוספים של שליטה, אך גם רבדים נוספים של ממשקי ניהול מפורטים. שתי עובדות אלו מתורגמות בצורה הישירה והמיידית ביותר לעוד לחצנים ועוד אופציות בממשק הניהול.

ממשק הניהול ועקומת הלמידה

אין ספק כי בניית אתרים דרופל אינה מציעה ממשק קליל ופשטני (כמו וורדפרס למשל). הממשק של דרופל אינו פשוט, והוא יכול גם להגיע למימדים מפלצתיים - במקרים בהם האתר כולל שלל רכיבים נוספים (מעבר ליכולת להעלות תכנים וליצור עמודים ותפריטים). עקומת הלמידה בדרופל שונה, ואף אחד לא יבטיח לך שתוך שעה שעתיים אתה שולט בחומר (כמו בוורדפרס).
למעשה, קצב השגתה של שליטה בסיסית במערכת דרופל אינו שונה מקצב השגת שליטה בסיסית בכל מערכת אחרת, יהיה זה ג'ומלה וורדפרס או צערכת קוד קנייני. עם זאת, אף אחד לא בונה אתר דרופל כדי להסתפק בשליטה בסיסית. יתרונות בניית אתרים בדרופל באים לידי ביטוי כשהצרכים קצת יותר מורכבים, וכדי לשלוט במערכת מורכבת לוקח יותר זמן.

מובן שרמה גבוהה של שליטה, ומבחר גדול של רכיבים מביאים באופן ישיר לרמת מורכבות גבוהה. למזלנו, כאן פועלים לטבתנו המבנה המודולרי של דרופל, ובעיקר מנגנון ניהול ההרשאות האיכותי. גם באתרים מורכבים, אין צורך לחשוף את מנהל האתר לכל האופציות האפשריות כבר בהתחלה. בגלל החלוקה למודולים, ניתן להפריד בין הרכיבים השונים, וגם בין ממשקי הניהול שלהם.

ניהול ההרשאות מתגייס לעזרה

מערכת ניהול ההרשאות של דרופל מאפשרת למנהל העל (מנהל החשוף לכל האופציות כולן) להעניק הרשאות חלקיות למנהלי משנה, ובכך להגביל את כמות האופציות המוצגות בפניהם, ואת רמת המורכבות של המערכת. בניגוד למערכות ניהול תוכן אחרות, בדרופל ניתן ליצור רמות מותאמות אישית של ניהול, ולחשוף את בעל האתר ליכולות השונות בשיטת "פרה פרה". בניגוד למערכות אחרות (עיצוב אתרים ממוקדי משתמש - מדוע אין שיפור?) בהן לא ניכר שיפור מהותי בממשק הניהול, עיצוב אתרים דרופל מפגין גם כאן את עליונותו.

מנהל אתר חדש יכול להיחשף רק ליכולות הבסיסיות, עד שילמד אותן. כעבור מספר ימים יתחיל בונה האתר (מנהל העל) לחשוף רכיב אחרי רכיב לשליטת בעל האתר, וכך לשלוט בקצב החשיפה וליצור רמת מורכבות הדרגתית. בכל שלב יכול התהליך להיעצר עד שמשיג מנהל האתר שליטה ברכיב החדש. ויסות זה של המערכת מועיל מאד בלמידה, ומונע מבעל האתר להיחשף בבת אחת למאות אופציות, שכולן חדשות עבורו. אגב, ללמוד עוד על עיצוב אתרים ממוקדי משתמש - עוד ההתנגדויות נפוצות אתם מוזמנים לגלוש ולקרוא את המאמר.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אפשר לרתום את דרופל לצרכיך, ולהתחיל להרויח ברשת...

עיצוב אתרעיצוב אתרים