בניית אתרים דרופל יוני 2010 פרקים במאמר:

דרופל ומהירות הטעינה

עקב האכילס העיקרי של בניית אתרים דרופל היה מאז ומתמיד איטיות הטעינה של האתר, ראה קוד פתוח כזרז להתפתחות הרשת. הקמת אתר דרופל סבלה מבעיות של איטיות, ופיגרה מאחורי מערכות ניהול התוכן האחרות. החדשות הטובות הן, כי מאז יציאתה של גירסת דרופל 6, בעיות אלו נפתרו, אפרופו איך לבחור אתר? בניית אתר פלאש סטאטי.

האיטיות המיתולוגית של דרופל נבעה בעיקר מריבוי הקריאות לשרת, וריבוי הקריאות לקבצי הסגנון וה-js. בגלל התפיסה המודולרית המובהקת העומדת ביסוד מערכת דרופל, הונהגה במערכת שיטה של פיצול מוחלט בין הקבצים הייעודיים לכל מודול. תפיסה זו היטיבה עם ניהול קוד האתר, שכן הקלה על התחזוקה והאיתור של האיברים השונים, אך הביאה לריבוי בקשות http, ומכאן לאיטיות בטעינה.

מן הידועות היא כי אחרי שימוש שגוי בקבצי תמונה כבדים, ריבוי קריאות http היא הגורם הנפוץ ביותר לאיטיות טעינה ברשת. הלא מהי בקשת http? הדפדפן פונה לשרת ומבקש לטעון קובץ קוד שחיוני להמשך הטעינה של העמוד. טעינת העמוד עוצרת, וממשיכה רק כשהקובץ נטען בשלמותו למחשב של המשתמש. מספר "נורמלי" של קריאות כאלה הוא בסביבות 4-5. במערכות דרופל הישנות היו עשרות קריאות כאלה, מה שעיכב בצורה ניכרת את השלמת הטעינה של העמוד.

איטיות בדרופל? מים מתחת לגשר

טוב עשו מפתחי דרופל, שהשכילו לשלב בגירסה 6 אופציה לשילוב בין הקבצים הנפרדים, לצורכי טעינה מהירה. בניית אתרי דרופל כעת נהנית מכל העולמות: גם יעילות תחזוקה הנובעת מקבצים מפוצלים, וגם מהירות טעינה, הנובעת מאיחוד הקבצים לצורכי טעינה ברשת.

שיטת ייעול נוספת, הניתנת ליישום בבניית אתרים דרופל, היא העברת קריאות ה-js לתחתית העמוד, מה שיוצר את התחושה שהעמוד נטען בשלמותו (שכן כל הגרפיקה והתכנים הטקסטואליים עולים), בעוד שלמעשה הטעינה ממשיכה להתרחש עוד כשנייה, שתיים, מבלי שהגולש מודע לכך.

הרי כי כן, המיתוס הנוגע לאיטיות אתרי דרופל הוא עניין של העבר, עדיין ניתן למצוא מפתחים השבויים בקונספציה הזאת (כשם שניתן למצוא מפתחים השבויים בקונספציה שוורדפרס היא פלטפורמה המתאימה רק לבלוגים, או שפלאש הוא בהגדרה איטי). מפתחים אלו לא טרחו להתעדכן בהתפתחויות הדינמיות בדרופל של השנה האחרונה, ואם כבר אז למה לא עיצוב אתרים מקודמים - הלשנות. כיום ניתן להגיד בפה מלא כי אתרי דרופל משתווים לכל מערכת אחרת במהירות הטעינה.

בפוסט הבא נעסוק בפלאגינים של דרופל ובמגוון המסחרר של האופציות העומדות בפני בעלי האתר בבואו להוסיף רבדים של פונקציונליות לאתרו.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אפשר לרתום את דרופל לצרכיך, ולהתחיל להרויח ברשת...

עיצוב אתרעיצוב אתרים