בניית אתרים דרופל יוני 2010 פרקים במאמר:

מה זה דרופל?

דרופל היא מערכת ניהול תוכן קוד פתוח, המבוססת על php ומופצת ברשיון GNU (רשיון המתיר לכל אדם לעשות שימוש במערכת ולבצע בה שינויים, וכל זאת ללא תשלום). פירוש המילה "דרופל" (drupal) בהולנדית הוא "טיפת מים". שורש העניין בטעות של יוצר הפרוייקט, דריאס באיטרט, שרצה לקרוא לפרוייקט "דורפ" (כפר בהולנדית), אך שגה באיות הדומיין, שהפך ל-"drop".

בניית אתרים בדרופל יכולה להיות מאד מגוונת. יכולותיה של מערכת דרופל מתחילות בבניית אתר תדמית פשוט, ומגיעות עד לתמיכה במערך אתרים/בלוגים מרובי משתתפים, ניהול משתמשים מורכב, ופונקציונליות מורכבת. למעשה, דרופל חורגת מההגדרה המצמצמת של "מערכת ניהול תוכן" וראויה להיקרא
"סביבת פיתוח" ממש.

השליטה שמספק הקוד הפתוח של המערכת למנהליה כה גדולה, והרזולוציה של השינויים וההתאמות האפשריים כה גבוהה, עד כי דרופל, למעשה, מייצרת קטגוריה משל עצמה. אם במערכות אחרות כמו וורדפרס וג'ומלה, השליטה של מנהל המערכת (ברמת הקונפיגורציה) מוגבלת לבחירה מתוך מספר (מצומצם) של שדות קיימים, הרי בדרופל השליטה מגיעה הרחק מעבר לבחירה מפורטת מבין מספר גבוה של שדות, ועוברת לאפשרות לייצר שדות חדשים – יכולת שבג'ומלה אפשר רק לחלום עליה.
דרופל היא מערכת שמאפשרת לכתוב את עצמה. ברמה הזאת אין לה תחרות.

בניית אתרים דרופל

דרופל מורכבת ממספר מודולי ליבה אליהם אפשר להוסיף מודולים רבים, לפי הצורך. מודולי הליבה מספקים פונקציונליות המאפשרת בניית אתרים בסיסית, ומגיעה בקלות גם לבניית אתרי ווב 2.0 עם מערכות פורומים, בלוגים, ניהול תוכן בידי המשתמשים, פתיחת בלוגים וכד'. המודולים הנוספים באים לידי ביטוי במידה ועולים צרכים ספציפיים, כמו שליטה מפורטת בתמונות, ווידאו, מנגנוני חיפוש מתקדמים, תפריטים מורכבים ושלל ביטויים נוספים של פונקציונליות מורכבת.

על כל הפונקציונליות הזאת ניתן "להלביש" עיצובים שונים בקלות יתרה. עיצוב האתרים של דרופל מנותק ממבנה האתר ומהיכולות שלו, ולכן ניתן להחליף סגנונות ועיצובים מבלי לפגוע או לשנות את הפונקציונליות. כמו שיכולות המכונית לא נפגעות משכבת הצבע, כך דרופל לא מושפעת מהעיצוב – רוצים מכונית אדומה/ירוקה או מנומרת? זה לא משנה. המנוע הוא אותו מנוע...

בפוסט הבא נראה עד כמה בניית אתרים בדרופל היא אכן חינמית.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אפשר לרתום את דרופל לצרכיך, ולהתחיל להרויח ברשת...

עיצוב אתרעיצוב אתרים