קוד קנייני וקוד פתוח – ישן מפני חדש אפריל 2010 פרקים במאמר:

מהו קוד קנייני?

בניית אתרים נשענת על קוד (זה לא סוד).
בעשור הראשון של שנות האלפיים, הינו עדים למהלך כלל עולמי של מעבר מבניית אתרים בקוד קנייני לבניית אתרים בקוד הפתוח, מעבר שהמרויחים העיקריים ממנו הם הצרכנים ובעלי האתרים.
במאמר זה ננסה לראות מה ההבדלים בין שתי השיטות, מה הם היתרונות והחסרונות של כל אחת, ומדוע המעבר לקוד פתוח היה בלתי נמנע, ותרם לזינוק בהתפתחות הרשת ובהפיכת האינטרנט לכלי סטנדרטי, זמין ומשוכלל (איך לבחור אתר?).

בשנות התשעים, בעוד האינטרנט בחיתוליו, התבססה בניית האתרים על קוד קנייני.
הקוד הקנייני נקרא כך, מפני שהוא קניינם הבלעדי של מפתחיו (החברות והמתכנתים שכתבו אותו).
הקוד נמצא בבעלותם ובשליטתם המלאה, וכל מי שעושה בו שימוש, לא קונה אותו, אלא רק את זכויות השימוש בו (שוכר אותו). קוד זה, שפותח בידי חברות פרטיות, ו/או מתכנתים עצמאיים יחידים סבל ממספר חסרונות מובהקים, ומיתרון אחד מובהק: הבלעדיות.

למי מועיל המונופול?

היתרון היחידי של הקוד הקנייני היה המונופול שלו – לא היו אופציות אחרות.
הנהנים היחידים ממצב זה היו המפתחים שלו. גוף או חברה שרצו לבנות אתר, נאלצו להיעזר בשירותיה של חברת עיצוב אתרים, ולשכור את השימוש בקוד שפיתחה. המונופול של החברות לעיצוב אתרים אילץ את הלקוחות להשתמש בקוד בכפוף להגדרות שנכפו עליהם. היתרון לחברות ברור.

לכאורה, בשוק קפיטליסטי, התחרות חייבת לגרום למחירים לרדת. עם זאת, בגלל ההשקעה הראשונית הניכרת, שהקמת מערכת חייבת להתבסס עליה, נוצר מצב של מעיין "קרטל" של חברות בניית אתרים. חברות מעטות יכלו לעבור את הרף הכלכלי הראשוני, ולכן לא היתה ממש תחרות, אלא הסכמה שבשתיקה על תמחור אסטרונומי (מערכות חנות, שכיום אפשר להשיג גם ב-10,000 ₪, נמכרו בסוף שנות התשעים במאות אלפי שקלים...), שיותר מששיקף את עלות הפיתוח, שיקף את המחסור בתחרות.

בניית אתרים בקוד קנייני היתה האופציה היחידה, והמחיר היה גבוה. אך לא רק העלות של בניית אתרים היתה בעייתית. בפוסט הבא נראה מה היו החסרונות הנוספים שנלוו לבניית אתרים בקוד קנייני.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אוכל לעזור לך לחזר אחרי גוגל בהצלחה.

עיצוב אתרים