קוד קנייני וקוד פתוח – ישן מפני חדש אפריל 2010 פרקים במאמר:

יתרונות בניית אתרים בקוד פתוח

איכות קוד גבוהה

שלושה משאבים יכולים להגביל איכות של קוד: כסף, זמן וידע.
הכסף עשוי להגביל את זמן הפיתוח ואת המאמץ המושקע בפיתוח, בדיקות, דיבוג וכד'.
הזמן עשוי להגביל את איכות הפיתוח מסיבות ברורות.
הידע (או יותר נכון, חוסר הידע) מגביל גם הוא את איכות הקוד.

[מובן שכל משאב יכול לפצות על המגבלות שמכתיבים המשאבים האחרים: אם אין כסף אבל יש ידע, אפשר להגיע לתוצאה טובה בפחות זמן, אם יש זמן אבל אין ידע אפשר ללמוד, וכיוצ')

בגלל שבקוד פתוח כסף לא נכנס למשוואה (כל מפתח או מעצב אתרים שמשתתף בפרוייקט הקוד הפתוח עושה זאת בהתנדבות) המשאבים היחידים שעשויים להגביל את איכות המוצר הם זמן הפיתוח, והידע של המפתחים. נכון לכתיבת שורות אלו, מערכות הקוד הפתוח המובילות נמצאות בתהליך פיתוח כבר יותר מעשר שנים... יוצא מזה, שגם זמן הפיתוח הוא אדיר, ולמעשה לא רק שאינו מגביל את איכות הקוד, אלא אף מביא לתוצאות איכותיות בעשרות מונים יותר מהקוד הקנייני (איזה חברה חוץ ממיקרוסופט ואדובי יכולה להתפאר בתהליך פיתוח מתמיד של עשר שנים?)

כמו כן, בניגוד לקוד הקנייני, בו, לרוב, הידע הוא משאב מגביל (לא יותר משניים-שלושה מתכנתים עוסקים, לרוב, בפיתוח של כל מערכת קניינית), הקוד הפתוח נשען על הידע המצטבר של מאות מתכנתים. יוצא מזה כי הקוד הפתוח נהנה ממצב חריג בעולם הקפיטליסטי – אין מגבלה של משאבים! לכן איכות הקוד הפתוח היא איכות אולטימטיבית וללא תחרות. ראה לדוגמא – בניית אתרים ג'ומלה.

איכות הקוד מתבטאת לא רק ביעילותו ועבודתו החלקה, אלא גם בפרמטרים חשובים נוספים:

סטנדרטים אינטרנטיים

קוד סטנדרטי הוא קוד שסגנון כתיבתו עומד בתקן בינלאומי של איכות. תקן זה נקבע בידי ארגון w3c והוא מקביל תקן האיזו הבינלאומי. קוד סטנדרטי מרונדר באופן אחיד ועקבי בכל הדפדפנים, ונהנה מיתרונות שונים באינדוקס, מהירות עלייה ומודולריות גבוהה. הקוד הפתוח נכתב תמיד בקוד תקני, בניגוד לקוד הקנייני שנכתב לרוב כלאחר יד ובצורה מרושלת (הוי המונופול....)

התאמה לדפדפנים

קוד פתוח מתאים תמיד לכל הדפדפנים הקיימים בשוק, ומבטיח מראה ותפקוד אחיד בכולם. הקוד הקנייני מותאם על פי רוב רק לדפדפן הנפוץ בסביבה המיידית של מפתחיו (לרוב המדובר באקספלורר בלבד), ולכן כל הגולשים שמשתמשים בדפדפנים אחרים (שנוגסים כיום ביותר משישים אחוזים מעוגת הגלישה) עשויים לראות את האתרים שבורים, או לא מתפקדים.

תאימות עתידית

תאימות עתידית היא מידת ההתאמה של הקוד לדפדפנים עתידיים. בגלל המעבר לקוד תקני, ניתן לדעת בבירור שדפדפני העתיד יותאמו גם הם לקוד תקני. כל אתר שאינו כתוב בקוד תקני מבטיח שגם בעתיד ימשיך להיות בעייתי, ואפילו עשויות להווצר בו בעיות חדשות (בהתאם לדרכי ההתמודדות והמאפיינים החדשים והבלתי צפויים של דפדפני העתיד). רק אתרים תקניים (קרי – קוד פתוח) יכולים להיות בטוחים שהמעבר לדפדפן חדש לא יציב בפניהם בעיות חדשות.

בפוסט הבא נראה עוד יתרונות של מערכות קוד פתוח
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אוכל לעזור לך להגשים את מטרותיך אונליין, באמצעות בניית אתר במערכת קוד פתוח.

עיצוב אתרעיצוב אתרים