גוגל כמאהבת קנאית – עיצוב אתרים מקודמים ומלאכת החיזור יוני 2009 פרקים במאמר:

בניית אתרים וקידום - להתפס בבגידה

אסון אסון אסון

צא וראה כמה משאבים מקדישה האנושות לעיסוק בבגידה: בגידה פוליטית, בגידה רומנטית, בגידה אישית – אין זאת אלא כי הבגידה היא אחד האקטים החמורים והמפחידים ביותר. כפי שראינו עד כה, דין הקשר הרומנטי כדין מלאכת עיצוב האתרים המקודמים. גם כאן וגם כאן הטאבו העליון הוא בגידה, זאת יגיד לך כל מעצב אתרים.

מנועי החיפוש רואים כבגידה כל אקט, שמטרתו להעלות באופן שקרי את חשיבות האתר, וכפועל יוצא למקם אותו במקום גבוה מהראוי לו ברשימת תוצאות החיפוש. אקטים כאלה יכולים להיות:
  • קניית לינקים
  • מיסוך אתרים
  • ייצור תוכן פיקטיבי, מועתק או מוסתר
  • ייצור אתרים פיקטיביים

טכניקות אלו עושות מניפולצייה צינית באופן בו קובעים מנועי החיפוש את מידת החשיבות של האתר. מקדמי אתרים מושחתים נוקטים בשיטות אלו כדי לקדם את האתרים שלהם במהירות. וזה עובד.

היתרונות של טכניקות נכלוליות אלו הוא במהירות שבה ניתן להשיג איתן תוצאות. בעוד שקידום "אורגני" דורש חודשים רבים על מנת להשיג את האפקט המיוחל, קידום "שחור" מגיע לאותן תוצאות תוך שניים-שלושה חודשים. לכאורה, כולם מרוצים, ואכן, בגידה במנועי החיפוש אינה הבעייה. הבעייה היא כשנתפסים.

בעיצוב אתרים - XHTML אין סודות. מנועי החיפוש תופסים את הבוגדים מספר חודשים אחרי שאפקט הקידום מושג. בין אם הם עולים על הטכניקות השקריות הללו בעצמם (באמצעות כלי הספאם האוטומטיים שלהם) ובין אם הם משיגים את ההרשעה בעקבות הלשנה של מתחרים מתוסכלים (ההלשנה היא אקט שגוגל מנסה לדחוף באופן אקטיבי), במוקדם או במאוחר יבינו מנועי החיפוש שעבדו עליהם.

המחשבה שמנועי החיפוש לא יצליחו להבין שבוגדים בהם אינה רצינית, וכראיה – לעולם לא מוכיחה את עצמה. המדובר בתאגידי ענק, המשקיעים מיליוני דולרים בשנה בנסיון לאתר בגידות. האינטרס של מנועי החיפוש אינו מוסרי. המדובר באינטרס כלכלי וממוקד. מטרתם היחידה של מנועי החיפוש היא לספק לגולשיהם תכנים עדכניים, רלוונטים ואיכותיים. אם יספקו להם אתרים שעיקר מאמציהם בייצור ספאם ורמייה, ימצאו כורתים את הענף עליו הם יושבים, והגולשים פשוט יעברו להשתמש במנוע חיפוש אחר.

כדי להשיג את מטרתם מעסיקים מנועי החיפוש את מיטב המוחות בעולם, ומתגמלים אותם ביד נדיבה. צוות הספאם של גוגל עושה לילות כימים בעיצוב אלוגריתמים מתוחכמים המיועדים לאיתור בגידות. איזה מקדם אתרים "שחור" יכול להתחרות בזה?

ניוזפלאש - מקדמי האתרים השחורים לא באמת מאמינים שאתריהם לא יתפסו לעולם. בניגוד ללקוחותיהם הם יכולים להרשות לעצמם "לשרוף" את האתר הבוגדני מרגע שמיצו את היכולת הכלכלית של בעליו. בעלי האתרים לא תמיד מודעים לטכניקות בהן עושה מקדם האתר שלהם שימוש, ולכן אם אחרי מספר חודשים בהם האתר למעלה הוא פתאום צונח, או נעלם כליל מרשימת תוצאות החיפוש, הם לא יודעים מה הסיבה. הבעייה היא שגם אם יפסיקו את התשלום למקדם האתרים, ויעברו לספק אחר, הנזק לאתר שלהם כבר נעשה.

אחד המאפיינים של הבגידה (ואולי הסיבה העיקרית בגללה היא נחשבת כאקט כה חמור) הוא ההשלכות שלה על העתיד. מעבר לעלבון הצורב העכשווי, נפגעת גם היכולת של הצד הנבגד להאמין בעתיד (בין אם לבוגד עצמו, או בכלל לאנשים). גם בשדה העיצוב של אתרים מקודמים, בגידה פוגעת לא רק בסטאטוס של האתר בהווה, אלא גם בסיכוייו להגיע להישגים משמעותיים בעתיד.

שטח משוחרר לא יוחזר, ואתר שנתפס בבגידה לעולם לא יחזור לקדמותו. כמו בשדה הרומנטי, אי אפשר לשחזר קשר פוסט-בגידה. אמון מושתת על עקביות, וברגע שלקחת את העקביות שמטת את בסיס הקשר. אתר שנתפס בבגידה, גם אם ישוב מדרכיו הרעות ויוחזר לרשימת תוצאות החיפוש, לעולם יתנופף מעליו דגל וירטואלי של "בוגד". מנועי החיפוש יבדקו אותו בשבע עיניים, ותמיד יעדיפו אתר בנפח ואיכות דומים, שלא נתפסו.

בגידה היא הטעות האולטימטיבית בשדה הרומנטי ובשדה עיצוב האתרים המקודמים. מעט מאד (אם בכלל) פעולות בחיים מביאות תוצאות הן בטווח הקצר, והן בטווח הארוך. קידום אתרים אינה אחת מהן.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אוכל לעזור לך לחזר אחרי גוגל בהצלחה.

עיצוב אתר