איכות וכמות בעיצוב אתרים מקודמים נובמבר 2009 פרקים במאמר:

מה בין עיצוב אתרים ל-alexa?

עיצוב אתרים והנהייה אחר מדדים מספריים

עיצוב אתרים וקידומם הן פרקטיקות שרב בהן הנסתר על הגלוי. החיזוי המדוייק של התנהגות הגולשים וטעמם, הניבוי של ציפיותיהם וצרכיהם, והנסיון להגיש להם מאכל מוכר בתיבול חדש ומרענן, הם כולם מאמצים שנשענים במידה רבה על האינטואיציה של מעצב האתרים. אמנם, קיימים מדדים רבים לניטור מידת ההצלחה של מאמצי עיצוב האתרים וקידומם, מדדים כמו: אחוז הניתור, מספר הכניסות הייחודיות, זמן השהייה באתר וכד', אבל מדדים אלו לא יכולים לעזור בפילוח ההצלחה/כישלון לגורמים האחראים.

עיצוב אתרים מוצלח מתבטא במדדים אמפיריים, אך קשה לדעת את מידת התרומה להצלחה של כל אחד מבין עשרות הגורמים, המרכיבים את העיצוב. גם בשטח קידום האתרים, המצב דומה. קל לדעת אם סך המאמצים הצליחו או כשלו, אך קשה לדעת מהי התרומה היחסית של כל אחת מהטכניקות למאמץ הכללי.

ההליכה הזאת בחשיכה היחסית, המאפיינת את עולם עיצוב האתרים על נגזרותיו, מולידה סימפטומים התנהגותיים מצחיקים. כזאת היא התלות במדד אלכסה – המדד הפופולרי ביותר ברשת (אחרי הפייג' ראנק כמובן) וגם זה שאומר הכי מעט על האתר.

עיצוב אתרים ומדד אלכסה

עולם עיצוב האתרים מייחס חשיבות רבה למדד אלכסה. מדד זה מתיימר לשקף את מידת הפופולריות של כל אתר ברשת, ולתת ציון מספרי למידת החשיבות של כל אתר, ביחס לכלל האתרים האחרים. מובן, שעיצוב אתרים מוצלח, אמור להשתקף במידת הפופולריות של האתר, ומכאן גם במדד אלכסה. כך כנראה גם המצב, אבל הבעייה נמצאת במקום אחר.

בלי קשר לעיצוב אתרים מוצלח או לא, אלכסה מקבלים את הנתונים על דפוסי הגלישה ברשת מביקורת ישירה שיש להם על האתרים, אליהם גולשים המשתמשים, שטרחו להתקין את הבאר של אלכסה בדפדפניהם. רק גולשים שהתקינו את הבאר מנוטרים על ידי אלכסה, ופעולותיהם נכנסות לשקלול האתרים. הבעיה היא שגולשים כאלה נדירים.

מתי לאחרונה ראית באר של אלכסה? מתי שמעתם על מישהו שהתקין אותו? ובכלל, אם כבר חושבים על זה, מי מתקין באר של חברה כזאת? נכון יהיה לומר כי ניתן לאפיין את המשתמש שמתקין באר אלכסה, והוא בטח לא משתמש ממוצע. יוצא מזה שהנתונים של אלכסה אינם משקפים את המתרחש ברשת, גם בגלל שהם נשענים על התנהגותם של מיעוט שולי של הגולשים, וגם בגלל שאותו מיעוט אינו משקף בדפוסיו את ההתנהגות של רוב הגולשים.

מדד אלכסה לא שווה כלום.

הנהייה אחר ציון אלכסה (שהאמת, אפיינה יותר את הרשת בשלביה המוקדמים, אך עדיין ניתן למצוא משתמשים ובעלי אתרים, שמוכנים להשבע בציון אלכסה שלהם) משקפת יותר את הצמא להיאחז בנתון מספרי עובדתי בתוך העולם המורכב והבלתי ניתן לחיזוי של עיצוב אתרים וקידומם, מאשר את האמינות והמובהקות של המדד עצמו.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אוכל לעזור לך לבחור באסטרטגיה המתאימה והיעילה ביותר עבורך.

עיצוב אתר