איכות וכמות בעיצוב אתרים מקודמים נובמבר 2009 פרקים במאמר:

הכל כמות

גם האיכות

אחת האמירות המצוטטות ביותר (והמובנות פחות) היא הכרזתו הדרמטית של טאלס כי "הכל מים!".
טאלס אולי קצת הגזים, אבל בפאראפרזה על הגוזמה שלו, ניתן לאמר כי "הכל כמות!"
(ולא כמו שחשבה הקהילה המדעית עד לפני מספר שנים, ש"הכל כסף!", או כמו שהוכיחה קהילת עיצוב האתרים ש"הכל ג'ומלה!")

כמות הלינקים

כמות הליניקם הנכנסים לאתר היא ללא ספק פרמטר כמותי. המלעיזים יגידו כי חשובה לא פחות (ובשנים האחרונות אף הרבה יותר) איכותם של אותם לינקים. שכן לא דין לינק מאתר אלמוני וקטן, כדין לינק מאתר גדול, פופולרי וותיק.

עם זאת, אין המדובר באיכות אמיתית.
אם "איכותו" של הלינק נקבעת בעצמה מכמות הלינקים הנכנסים לאתר המכיל אותו, הטענה כי המדובר בפרמטר איכותי אינה תקפה. הדברים ברורים למדי, ואין צורך להרחיב בדבר ( או למעשה, הצורך היחידי להרחיב בדבר נובע משיקולים של קידום אתרים – אך מספיק עם הארס-פואטיות ).

כמות מילות המפתח

כמות המופעים של המילה המחופשת באתר המוערך, היא גם כן פרמטר כמותי מעצם ההגדרה. אמנם האיכות מתדפקת בדלת האחורית, כשמבינים שהמיקום של המופעים הללו חשוב אף הוא (לצורך העניין, מילת חיפוש המופיעה בכותרת העמוד נושאת משקל רב מזו המופיעה בסופו), אבל עדיין מדובר במדד עקיף ומסורבל לאיכות.

לדוגמא: במאמרים איכותיים רבים (כמו מאמרים בנושא עיצוב אתרים...), עושה הכותב שימוש בכותרות מגרות/טיזריות שאינן כוללות את המילה המרכזית של המאמר. דווקא כותרות יבשות וענייניות (המכילות את מילת המפתח: עיצוב אתר) עשויות להעיד על טקסט לא מעניין וחסר ערך.
עם זאת, ניתן לראות בחשיבות שמייחס גוגל למיקום מילת המפתח, נסיון לפלות סימפטומים מדידים של תופעות איכותיות. מגמה זו של העברת המשקל מכמות לאיכות מאפיינת את המאמצים של מנועי החיפוש בשנים האחרונות.

תדירות העדכונים

ה"עמוד" השלישי של אמנות עיצוב האתרים המקודמים, הוא תדירות העדכונים והיקפם. גם פרמטר זה כמותי מעצם הגדרתו, אך הוא כבר עונה בצורה טובה על הצורך של גוגל למצוא דרכים מדידות, להעריך רלוונטיות של אתרים. מכל הפרמטרים החשובים, פרמטר זה משקף רלוונטיות בצורה הטובה (האיכותית, חה חה חה) ביותר, שכן הוא מהווה אינדיקציה ישירה לרמת ה"טריות" של התכנים, ולרמת המחוייבות של בעל האתר. עד כמה שהאמירה ש"אתר רלוונטי חייב להיות עדכני" נכונה, תדירות העדכונים מהווה מדד מדוייק לרמת העדכנות, ולכן לטיב האתר.

שלושת העמודים הנ"ל משיקים לעולם האיכות, עם כי רגליהם נטועות עמוק בעולם הכמות. הדור החדש של הפרמטרים העומדים לשימוש גוגל יהנו מיחס הפוך – כמו שנראה בעמודים הבאים.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אוכל לעזור לך לבחור באסטרטגיה המתאימה והיעילה ביותר עבורך.

עיצוב אתרעיצוב אתרים