עיצוב אתרים איטרטיבי – ושיפור השמישות דצמבר 2010 פרקים במאמר:
  • א. עיצוב אתרים איטרטיבי – ושיפור השמישות

עיצוב אתרים איטרטיבי ושיפור השמישות

איטרציות בעיצוב אתרים

עיצוב אתרים איטרטיבי הוא מונח שטבע גורו השמישות האינטרנטית, ד"ר ג'ייקוב נילסן, בנייר העמדה שפרסם תחת אותו שם בועידת חווית המשתמש, שיקגו 2008.
באותו נייר מסביר נילסן את השיקולים העומדים מאחורי פרקטיקה זו, ואת התועלת שניתן להפיק ממנה בשיפור השמישות של אתרי אינטרנט.

לדברי נילסן, בגלל שכמעט בלתי אפשרי לעצב ממשק משתמש ללא בעיות שמישות כלל, הפרקטיקה של עיצוב אתרים איטרטיבי נחוצה, למעשה, תמיד. היא המבטיחה את השיפור המתמיד של הממשק ברמת השמישות.

בעוד נילסן התמקד במחקרו בבדיקת השיפור בשמישות, אין כל יסוד להניח כי השיפור שמביא תהליך עיצוב אתרים איטרטיבי מסתכם רק בפרמטר זה. הצלחתו של כל אתר אינטרנט נמדדת במספר פרמטרים שונים, שהשמישות היא רק אחד מהם.

פרמטרים נוספים היכולים להעיד על הצלחתו של אתר הם אחוזי ההמרה, אחוזי הניתור, המיתוג והתנועה. כל אחד מהפרמטרים האלה יכול להמדד אמפירית, והנתונים העולים מהמדידה יכולים לשקף את מידת ההצלחה של האתר.

עיצוב אתרים איטרטיבי ושמישות האתר

עיצוב אתרים מוצלח מעלה את רמת השמישות של האתר. השמישות מוגדרת כמידת ההצלחה של הגולש לבצע מטרות בהן הוא מעוניין (לדוגמא: הורדת מפת הגעה לבית העסק, משלוח מייל עם שאלה, לימוד פיסת אינפורמציה ספציפית על מוצר וכו').

ככל שאחוזי ההצלחה של המשתמשים לבצע את מטרותיהם עולים, כן יהיה מדד השמישות גבוה יותר. הערך שיכול בעל האתר להפיק מאתר שמיש הוא ברור – גולש שנכשל בביצוע משימותיו עוזב את האתר במפח נפש. לעומתו, גולש שמצליח לבצע את המשימה שלשמה נכנס לאתר, מתקרב צעד אחד לביצוע עיסקה.

נילסן מצא כי אחרי 4 איטרציות של עיצוב אתרים עם דגש על שיפור השמישות, עולה השמישות של האתר ב-163% (שיפור חציוני), כשכל איטרציה מוסיפה כ-38% לשמישות.

כדי לסבר את העין נדגים:
אתר עם 1000 כניסות לחודש ושמישות של 65% סובל מכך ש-350 גולשים בחודש לא מצליחים להשיג את המטרה שלשמה נכנסו לאתר. לאחר האיטרציה הראשונה של עיצוב האתרים יהנה האתר מעליה של 38%, ועכשיו יכשלו רק 217 גולשים בחודש – רווח של 133 גולשים בחודש.

כאמור, השמישות אינה הפרמטר היחידי שיכול להשכר מתהליך של עיצוב אתרים איטרטיבי.
בעמוד הבא נראה פרמטרים חשובים נוספים כאלה.
עיצוב אתרים וורדפרס
את/ה מוזמן/ת ליצור קשר ולשמוע איך אוכל לעצב אתר בוטיק מותאם לצרכיך.

עיצוב אתרים